Dzisiaj: Poniedziałek 18 stycznia 2021

Skarga na rozstrzygnięcie wojewody

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
zdjęcie
W środę (2.12) odbyła się XXX Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta. Radni zdecydowali o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego ws. reorganizacji targowiska przy ulicy Targowej.
Przypomnijmy. Pod koniec września radni podjęli trzy uchwały dotyczące reorganizacji targowiska miejskiego w rejonie ulicy Targowej.  Niespełna miesiąc później wojewoda łódzki wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, unieważniające fragment z jednej z przyjętych uchwał. Konkretnie zapisu w regulaminie, który umożliwiał handel wyłącznie: artykułami rolnymi, spożywczymi i ogrodniczymi. Pozostałe zapisy nie budziły wątpliwości wojewody, dlatego od 1 grudnia reorganizacja targowiska przy ulicy Targowej weszła w życie i obecnie handel odbywa się wszystkimi artykułami na mniejszej powierzchni.
Podczas dzisiejszej sesji radni zdecydowali o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, na wspomniane rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że wojewoda łódzki naruszył przepisy uznając, że Rada Miasta nie miała prawa podjąć uchwały m.in. określającej sposób korzystania z miejsc wyznaczonych do handlu oraz ustalającej zasady sprzedaży towarów na tych miejscach.
- Błędną wykładania prawną służb wojewody było także uznanie, że uchwała ogranicza swobodę działalności gospodarczej w prowadzeniu handlu - czytamy w uzasadnieniu. W opinii magistrackich prawników podjęcie przez wojewodę rozstrzygnięcia było naruszeniem autonomii i samodzielności Gminy.

Podczas dzisiejszej sesji radni podjęli także uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru i granic aglomeracji Piotrków Trybunalski. Relację z sesji można zobaczyć poniżej.
← powrót